Home-Start NL bij gezinsondersteuning in België

Met collega’s uit België heeft Home-Start op 9 en 10 maart kennis en ervaringen uitgewisseld. Gerda Groen en Nienke Marissen van het landelijk steunpunt zijn ontvangen door Gaby Jennes, de voorzitter van de raad van bestuur en de coördinator van Domo, Karlien Craps. Domo biedt sinds 1991 gezinsondersteuning door vrijwilligers.


Home Start bij Domo Vlaanderen Belgie presentatie

Domo biedt op 14 locaties in Vlaanderen ondersteuning aan huis voor kwetsbare, kansarme gezinnen met kinderen tot 12 jaar. Domo betekent ‘aan huis’ maar staat ook voor ‘Door Ondersteuning Mee Opvoeden’. De ondersteuning gebeurt door vrijwilligers. Een vaste vrijwilliger komt éénmaal per week in huis en dit gedurende een ruime periode. De vrijwilliger steunt het gezin als ‘vriend aan huis’ en is gericht op talentontwikkeling van alle gezinsleden.

Collegiaal overleg

Gerda Groen, projectleider Home-Start NL doet verslag: “Wij hebben vooral informatie gegeven over de wijze waarop Home-Start is georganiseerd binnen Nederland. Hoe het financieel is geregeld. En wat de relatie is met Home-Start Worldwide wanneer een land besluit om Home-Start te gaan uitvoeren. Home-Start Worldwide biedt dan informatie en ondersteuning. Als een land doorgaat, kan het deelnemen aan trainingen en wereldwijde ontmoetingen. Daarnaast houdt Home-Start Worldwide toezicht op de uitvoering en de kwaliteit. Er is met veel interesse geluisterd. Binnenkort wordt besloten binnen Domo hoe de zorg voor jeugd en gezin zal worden georganiseerd en of Home-Start daar dan bij past.”

Presentatie

De volgende dag is Home-Start uitgenodigd voor een bijeenkomst met verschillende organisaties die, naast Domo, in België gezinsondersteuning bieden. Gerda Groen: “Wij hebben hier een presentatie kunnen geven over onze werkwijze in Nederland. Voor welke gezinnen is de ondersteuning bedoeld, hoe werven, trainen en begeleiden we de vrijwilligers en op welke wijze werken we, zowel landelijk als lokaal, samen met andere organisaties in de jeugdzorg. Er kwamen veel vragen over de inzet en de begeleiding van de vrijwilligers.”

Vrijwilligers

In workshops werd hierop dieper ingegaan. Centraal stonden werven, begeleiden en behouden van vrijwilligers. Persoonlijke begeleiding van een vrijwilliger door de coördinator kwam op de eerste plaats. En ook de rol van de vrijwilliger binnen het gezin werd doorgesproken, net als de verhouding met een formele hulpverlener die in een gezin aanwezig kan zijn.

afbeelding

Diversiteit
Over het thema diversiteit heeft Naïma Lafrarchi vanuit haar eigen ervaring gesproken. Vrijwilligersorganisaties werken in een multiculturele samenleving. Hierdoor krijgen zij te maken met een omgeving die zeer divers en kleurrijk is, waardoor ook hun doelgroep kleurrijker wordt. Dit vormt soms een schril contrast met het eigen vrijwilligersbestand. Allochtone vrijwilligers vormen een interessante nieuwe doelgroep, maar hoe kunnen zij die werven? En als deze ‘nieuwe’ vrijwilliger rondloopt in je organisatie, moet diegene zich ook thuis voelen en mee kunnen doen. Het gaat dus niet alleen om het binnenhalen van nieuwe vrijwilligers, maar ook om het stimuleren van diversiteit in de eigen organisatie. Hoe kan een vrijwilligersorganisatie in haar activiteiten en manier van werken ruimte maken voor culturele verschillen en voordeel halen uit de expertise en meerwaarde van deze allochtone vrijwilligers? Door dit te verkennen kan de organisatie beter aansluiten bij de vragen die de multiculturele samenleving ook aan het vrijwilligerswerk stelt.

Onderzoek en vernieuwing
Kristien Nys heeft onderzoek gedaan naar het versterken van netwerken, wat gebeurt er al, ook internationaal, en wat kunnen we hierin nog verbeteren. Voor veel gezinnen is het versterken van netwerken belangrijk, maar hieraan wordt nog onvoldoende aandacht besteed. Het vraagt een andere visie op gezinsondersteuning op alle niveaus. Zij gaf mee dat je met een programma steeds bereid moet zijn om jezelf opnieuw uit te vinden en oplossingen te ontwikkelen zodat ouders een sterk netwerk kunnen opbouwen.
.
.
.
.
.
#opvoedondersteuning #gezinsondersteuning #vrijwilligerswerk #ouders #opvoeden #kinderen #professionals #cördinatoren #HomeStart #Domo #Vlaanderen #België





2024 Informatieboekje

Home-Start Informatieboekje

button
Home start afbeelding 3

Paper over Home-Start gepubliceerd in Child and Youth Care Forum

button
Whats App Image 2025 03 19 at 15 08 12 bezoek Karremans

Bezoek van staatssecretaris Vincent Karremans aan het Collectief Informele Steun aan kind en gezin

button
Homestart Saida en Marlies

Home-Start: voor een sterke basis in het ouderschap

button
Limonadebrigade Lelystad

Blog Koepel Adviesraden Sociaal Domein

button
2024 Infographic

Infographic Home-Start, voor een sterke basis in het ouderschap!

button